Polacy chętnie sprowadzają samochody z Niemiec, Anglii, Holandii, a także coraz częściej z USA. Popularność ostatniego kierunku wynika głównie z faktu, że amerykańskie samochody są tańsze w porównaniu z tymi samymi modelami dostępnymi w Europie. Na sprowadzenie auta decydują się zarówno handlarze samochodów, jak i osoby prywatne chcące zmienić swój obecny samochód. Auta z USA rzeczywiście są tańsze, ale trzeba pamiętać jeszcze o kosztach transportu.
Ile kosztuje sprowadzenie auta z USA?
Wiele osób zadaje sobie pytanie: ile kosztuje sprowadzenie samochodu z USA? I bardzo słusznie, ponieważ koszty związane z transportem oraz opłatami celno-skarbowymi mają ogromne znaczenie i determinują ogólne koszty w całkowitym rozrachunku całego przedsięwzięcia. Gdy już zakupimy auto, musi on trafić do najbliższego portu. Koszty w tej kwestii są uzależnione od odległości auta do kontenera. Za holowanie auta do statku zapłacimy do 800 USD. Na miejscu w porcie trzeba będzie wykupić kontener, opłacić całą podróż, a także załadunek i wyładunek amerykańskiego samochodu. Wszystkie wymienione koszty będą kształtowały się na poziomie 1500 USD. Koszty za transport odnoszą się do kwestii praktycznej, natomiast nabywając auto za granicą, trzeba pamiętać o przepisach celno-skarbowych, które zobowiązują do uiszczenia poszczególnych opłat. Zgodnie z prawem USA nowy właściciel pojazdu musi uiścić opłaty importowe. Wśród takich opłat jest cło (10%), akcyza (wartość uzależniona od pojemności silnika) oraz VAT (19% zakładając zakup standardowego auta). Gdy auto zostanie już wyładowane na przykład w niemieckim porcie, musisz pamiętać jeszcze o transporcie do Polski.
Prowizja
Amerykańskie samochody można zakupić z różnych źródeł. Jednym z nich jest dom aukcyjny. Takie transakcje znajdziemy w internecie po słowach „samochody z USA aukcje”. Decydując się na zakup samochodu w taki sposób, nabywca będzie musiał uiścić prowizję, która wynosi od 200 do 700 USD.